رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس روز یکشنبه اعلام کرد روسیه در گامی جهت تقویت پدافند هوایی خود در نبرد با اوکراین ، شماری از سامانه‌های راهبردی خود را از «کالینینگراد» به این مناطق اعزام کرده است.

وزارت دفاع انگلیس: یگان‌های پدافندی روسیه در مناطق عملیاتی با اوکراین تقویت شدند

به گزارش گروه بین الملل معرفی پارک ناژوان اصفهان، رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس روز یکشنبه اعلام کرد که روسیه سامانه‌های راهبردی پدافند هوایی خود را از منطقه راهبردی «کالینینگراد» به مناطق عملیاتی اوکراین منتقل کرده است.

به گزارش وبگاه «پراودا» روسیه کالینینگراد، غربی ترین پایگاه نظامی خود که از سه طرف با کشورهای عضو ناتو هم مرز است را یکی از حساس‌ترین مناطق می‌داند. استقرار انواع سامانه‌های موشکی روسیه از جمله سامانه‌ موشک زمین به هوای «اس-۴۰۰» و سامانه موشکی «اسکندر» در کالینینگراد روسیه موجب نگرانی ناتو است. این منطقه از زمان آغاز جنگ سرد محل سرفرماندهی ناوگان بالتیک اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده و دارای اهمیت راهبردی است. کالینینگراد درمنطقه بالتیک بین کشورهای لیتوانی و لهستان واقع شده است.

رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس تحرکات هواپیماهای ترابری روسیه را در ماه نوامبر دلیل این انتقال عنوان کرده است.

رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس اعلام کرده که روسیه با این اقدام  چالش‌های پدافندی ناوگان دریای سیاه روسیه در شهر بندری «نووروسیسک» را که  بر توانایی آن‌ها برای پرتاب موشک‌های کروز به سمت اوکراین تاثیر می‌گذارد، بر طرف خواهد کرد.

پیش از این، وزارت دفاع انگلیس گزارش داده بود که روسیه انبارهای قابل توجهی از موشک‌های کروز را پیش از زمستان جمع آوری کرده است و همزمان در حال تدارک حملات زمستانی احتمالی به زیرساخت‌های انرژی اوکراین است.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه اخیرا گفت که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه می‌تواند تمام جنگنده‌های اف-۱۶ وعده داده شده غرب به اوکراین را در ۲۰ روز سرنگون خواهند کرد.

 شویگو در نشستی در شهر «مسکو» پایتخت روسیه گفت که در ماه اکتبر در نبردهای هوایی در مجموع ۱۴۰۰ هدف هوایی از جمله ۳۷ هواپیمای اوکراینی و ۶ موشک «آتاکمز» سرنگون شده است.

پایان پیام/م

نظر دهید