عملیات احداث «سد قشلاق صحنه» در استان کرمانشاه سال ۱۳۸۸ آغاز و در سال ۱۴۰۰ به پایان رسید و الان هم در آستانه آبگیری است؛ اما کار در اینجا به دلیل وجود یک‌سری مشکلات علی‌رغم هزینه ۳۳۲ میلیارد تومانی دولت برای احداث آن، قفل شده است. قفلی که مسوولان استانی هر کاری می‌کنند باز نمی‌شود و تنها راه‌ چاره آن باز شدن پای وزارتخانه‌ها و دولت به این ماجرا است.

این «گره کور» فقط به دست دولت باز می‌شود

معرفی پارک ناژوان اصفهان– کرمانشاه؛ پرستو چمنی، شهرستان صحنه با داشتن بیش از ۱۱ منطقه نمونه گردشگری، باغ شهر استان کرمانشاه محسوب می‌شود. صحنه با بیش از ۱۲ هزار سال سابقه تاریخی، بیش از ۱۲۰ اثر تاریخی از ادوار مختلف را در خود جای داده، آب و هوای این شهرستان به واسطه رودخانه‌ای که از دل شهرستان می‌گذرد و باغات فراوان؛ منحصر به فرد است. نام اصلی شهرستان صحنه از «سه کانی» به معنی «سه چشمه» گرفته شده که با گذشت زمان و تغییر لهجه به «سه‌کنه» و امروز به «صحنه» نامگذاری شده است. رودخانه‌ای که امروز به نام گاماسیاب نامگذاری شده در گذشته و در کتب تاریخی به نام رودخانه صحنه نامگذاری شده که خوشبختانه وجود این رودخانه، همچنین رودخانه دینور و سراب‌های فراوان همچون دربند صحنه، گروس، سیرجان، دستجرده و…  سبب ایجاد زمین‌های حاصلخیز در این منطقه شده است.

  همین وجود آب‌های فراوان عزم مسوولان استانی را برای ایجاد سدی در این منطقه جزم کرد؛ کار مطالعاتی و احداث آن در دهه هشتاد آغاز شد. از سال ۸۸ عملیات احداث «سد قشلاق صحنه» آغاز شد که بدلیل وجود مشکلات از جمله تأمین اعتبار کار به طول انجامید، ولی نهایتا در سال ۹۷ با اتمام کار خاکریزی، سازه‌های جانبی هم اجرا شد. تقریبا از سال ۱۴۰۰ به بعد کار سد تمام شده و در مرحله آبگیری است؛ اما کار در اینجا به دلیل یک سری مشکلات علی‌رغم هزینه ۳۳۲ میلیارد تومانی دولت برای احداث آن، قفل شده است. قفلی که مسوولان استانی هر کاری می‌کنند باز نمی‌شود و تنها راه‌ چاره آن باز شدن پای وزارتخانه‌ها و دولت به این ماجرا است. سال‌هاست که در حوزه سد مشکل تملک اراضی و ساختمان‌های مسکونی ۲ روستای«قشلاق» و «اسلام آباد» مطرح است. خبرنگار فارس برای پیگیری این موضوع ابتدا گزارش خود را با صحبت کردن با اهالی روستای اسلام آباد آغاز کرده و در ادامه به سراغ مسوولان دخیل در این ماجرا رفته است. محمدرضا واحدی یکی از کشاورزان روستای اسلام آباد به نمایندگی از دیگر اهالی روستا در این خصوص به خبرنگار فارس، گفت: اولین تخلف در ایجاد سد قشلاق صحنه به آب منطقه‌ای برمی‌گردد. وی با ادعای اینکه آب‌منطقه‌ای قوانین سدسازی را رعایت نکرده است، ادامه داد: آب منطقه‌ای باید زمین و منازل مسکونی مخزن سد را اول خریداری، زیرساخت‌ها را آماده و بعد شروع به سدسازی می‌کرد. روستای اسلام‌آباد ۲۲ شهید و بیش از ۱۰۰ جانباز و رزمنده تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کرده و بیش از ۱۰۰ نفر از فرزندان این روستا نیز با تحصیلات عالیه در دستگاه‌های دولتی، امنیتی، انتظامی، قضایی و فرهنگی استان و حتی سطح وزارتخانه مشغول به خدمت هستند.

نظر دهید